Dátumból csak egy van a készpénzfizetési számlán, ez a számla kiállításának és a pénz átvételének dátuma, készpénzfizetési számla esetében ez a kettő megegyezik. Számlán külön szerepel a teljesítés időpontja, a számla kelte és a fizetési határidő dátum.
A készpénzfizetési számlán csak a bruttó összeg szerepel, a számlán az összeget meg kell bontani nettó összegre és az áfa összegére.
Az áfa mértéke nem egyforma a kétfajta bizonylaton, mert a számlán a nettó összegre számított áfa mérték szerepel, ez jelenleg 5 %, 18 % vagy az általános mértékű 27 %. A készpénzfizetési számlán viszont azt szerepeltetjük, hogy a végösszeg hány százalék áfát tartalmaz, ez normál áfás értékesítés esetén 21,26 %.
Ha számlát állítasz ki készpénzes fizetés esetén, akkor figyelj arra, hogy ha a számlán megjelöljük, hogy a fizetés módja készpénz, az még nem bizonyítja azt, hogy a pénzt meg is kaptuk. Pláne ha a számlán egy későbbi fizetési határidő is szerepel. Ez akkor annyit jelent, hogy majd készpénzben fogsz nekem fizetni. Ezzel azt szeretném mondani, hogy amikor megkapjuk a számla alapján a készpénzt, akkor a pénz átvételét még valamilyen formában igazolnunk kell.
Emiatt is egyszerűbb a készpénzes bevételeknél a készpénzfizetési számla használata.
Arra viszont figyeljünk, hogy meg van határozva, hogy maximum hány forintot fizethetnek készpénzben a vállalkozások egymás között.
A témáról részletesen olvashatsz az Egyéni vállalkozó leszek! című E-könyvünkben, amely 2020. májusban jelent meg, és a www.vallalkozoikerdesek.hu oldalon érhető el.