A gyakorlatban számla az a szigorú számadású bizonylat, amit az értékesítésről az ügylet teljesítésekor kiállítunk, és a vevőnek átadunk. Jogszabályi előírások alapján a számlával szemben vannak formai és tartalmi követelmények.
A számlára vonatkozó fő előírásokat két fő jogszabályban találjuk meg,
- egyik az áfa törvény, ez a évi CXXVII. törvény az általános forgalmi adóról,
- a másik a számlarendeletnek nevezett 23/2014. (VI. 30.) NGM rendelet a számla és a nyugta adóigazgatási azonosításáról, valamint az elektronikus formában megőrzött számlák adóhatósági ellenőrzéséről.
Mondhatjuk, hogy a számlarendelet többek között a számlára, mint nyomtatványra vonatkozó szabályokat tartalmazza az áfa törvény pedig a kiállítására vonatkozó előírásokat.
Mi a számla szerepe?
Az általunk kibocsátott számla alapján történik az értékesítés, az általunk befogadott számla alapján pedig a beszerzés könyvelése. A könyvelési adatok alapján tudjuk a bevallásokat elkészíteni. A számla az áfa bevallás alapbizonylata is. Számla alapján történik az áfa levonása, és az adóellenőrzés is.
A témáról részletesen olvashatsz az Egyéni vállalkozó leszek! című E-könyvünkben, amely 2020. májusban jelent meg, és a www.vallalkozoikerdesek.hu oldalon érhető el.