Ha nincsen a tevékenység végzéséhez iskolai végzettséged, akkor kell, hogy legyen olyan alkalmazottad, akinek megvan az előírt végzettsége. Mondok rá egy példát. Ha szeretnél egy fogorvosi rendelőt nyitni, és Te nem vagy fogorvos, semmi akadálya, hogy megnyisd a fogorvosi rendelőt, csak kell, hogy legyen fogorvos végzettségű alkalmazottad.
A tevékenységeknek van egy besorolása, ezt ÖVTJ-nek hívják. Ez az Önálló Vállalkozók Tevékenységi Jegyzékének a rövidítése. Ezt az interneten is megtaláljuk. Ebből kell kiválasztani, hogy milyen tevékenységeket szeretnénk végezni.
Hol tudjuk megnézni, hogy milyen végzettség kell azokhoz a tevékenységekhez, amelyeket végezni szeretnénk?
Az egyes ipari és kereskedelmi tevékenységek gyakorlásához szükséges képesítésekről szóló 21/2010. (V. 14.) NFGM rendeletben találjuk meg azt, hogy az általunk végezni kívánt tevékenységhez milyen végzettség szükséges. Képesítéshez kötött tevékenységet az egyéni vállalkozó csak akkor folytathat, ha a jogszabályokban meghatározott képesítési követelményeknek megfelel.
Hol tudjuk megnézni, hogy engedélyhez kötött-e a tevékenység, amit végezni szeretnénk?
Először azt kell megnézni, hogy amit végezni szeretnél, annak a tevékenységnek mi az ÖVTJ száma. Ezután meg tudjuk nézni, hogy a végezni kívánt tevékenységhez kell-e valamilyen engedély, vagy bejelentés köteles-e. Ezt a https://engedelykoteles.mkik.hu/ webes felületen fogjuk megnézni. Itt TEÁOR szám alapján tudunk keresni, de ez nem jelent problémát, mert a TEÁOR szám és az ÖVTJ szám eleje megegyezik.
Gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszerének a rövidítése a TEÁOR. A társaságok tevékenységeinek a besorolása TEÁOR alapján történik.