Tud-e otthon működni, vagy bérelni kell helyiséget a tevékenységhez? Saját magunk dolgozunk benne, vagy kell alkalmazottat is foglalkoztatni? Mekkora árukészletre, illetve milyen beruházásokra van szükségünk az induláshoz? Kell-e hitelt felvenni, mert akkor a törlesztő részletet is fizetni kell a kamataival együtt. Mekkora várható bevétellel tudunk számolni, esetleg van-e már konkrét munka kilátásban? Milyen adózási módot választunk? Van-e a vállalkozás mellett főállású munkahelyünk? Ha nincs, akkor saját magunk után a járulékokat itt kell megfizetni a saját vállalkozásunkban. Természetesen vannak még egyéb költségek is, például iparűzési adó, könyvelő, és egyéb működési költségek. Tehát papír, ceruza elő, és számoljunk. Marad-e nyereség?
Mielőtt belekezdesz egy egyéni vállalkozásba, több dolgot el kell dönteni. Hol legyen a székhely, milyen tevékenységet szeretnél végezni, van-e ahhoz szükséges végzettséged. A tevékenységeknél meg kell nézni azt, hogy esetleg bejelentéshez illetve engedélyhez kötött-e a tevékenység, amit végezni szeretnél. Egyéni vállalkozóként lehetőséged van fantázia nevet is kitalálni. Ez tulajdonképp annyit jelent, hogy ez a „kitalált” név fog kerülni a nyilvántartásba és a számlázás során azt használod. Tudni kell azt is, hogy főállásban végzed-e az egyéni vállalkozást, mert ezt jelölni kell az indulásnál. Emellett végig kell gondolni, hogy az általános forgalmi adóban mit választasz, tehát áfát vagy alanyi adómentességet választasz, van-e valamilyen különleges adózás, amit szeretnél választani, valamint el kell dönteni, hogy induláskor szeretnél-e közösségi adószámot kérni.
Első lépésként szükség lesz egy ügyfélkapura, anélkül nem indítható el a vállalkozás. Ha még nincs ügyfélkapud, tudsz nyitni személyesen bármely okmányirodában, kormányablakban vagy a NAV főbb ügyfélszolgálatain.