Az áfás értékesítéseknél a normál áfa kulcs jelenleg Magyarországon 27 %, ez az általános adómérték. Vannak viszont kedvezményes adózású termékek és szolgáltatások, amelyeknek a felsorolását az áfa törvény mellékletei tartalmazzák. A kedvezményes adókulcsok jelenleg 5 és 18 %.
Emellett vannak olyan esetek, amikor áfa nélkül értékesítünk valamit azzal, hogy az áfát a vevő fogja bevallani és megfizetni. Ezek a fordított áfás értékesítések. Ezeket is tételesen felsorolja az áfa törvény.
Vannak adómentes értékesítések is, és ennek is két fajtája. Az egyik, amikor az eladó választ adómentességet, ez az alanyi adómentesség. A másik mentesség, amikor maga a tevékenység mentes az áfa alól, amit végzünk. Az ide sorolt tevékenységek lehetnek a tevékenység közérdekű, vagy egyéb speciális jellegére tekintettel adómentes értékesítések, ezeket röviden a napi szóhasználtban tárgyi adómentes tevékenységeknek nevezzük.
5 %-os áfa kulcs alá tartozó értékesítések
Az 5 %-os kulcs alá tartozó termékek köre jellemzően vámtarifa számra való hivatkozással vannak meghatározva az áfa törvény mellékletében. 5 %-os adómérték alá tartozik például a könyv, kotta, újság, egyes egészségügyi termékek, gyógyászati segédeszközök, egyes sertéshús, szarvasmarha, juh, kecske, baromfi, tojás és tej, emberi fogyasztásra alkalmas halak.
Néhány szolgáltatás is az 5 %-os adómérték alá tartozik, például: távhőszolgáltatás, az előadóművészi szolgáltatások egy bizonyos köre, az internet-hozzáférési szolgáltatás, az étkezőhelyi vendéglátásban az étel és a helyben készített, nem alkoholtartalmú italforgalom kiszolgálására irányuló vendéglátó szolgáltatás, valamint 2020-tól a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás is.
Egyes új lakások áfája is lehet még 5 %-os egészen 2024-ig, abban az esetben, ha 2018. november 1-je előtt megtörtént az építkezés hatósághoz történő bejelentése, illetve ezen a napon már rendelkezett az ingatlan végleges építési engedéllyel.
18 %-os adómértékű értékesítések
A 18%-os adómértékű termékek alá tartoznak egyes élelmiszerek, ezek bizonyos tejtermékek és a gabona, liszt, keményítő vagy tej felhasználásával készült termékek. Az áfa törvény erre vonatkozó melléklete vámtarifa számra hivatkozással és megnevezéssel határozza meg, hogy melyek ezek.
Fordított adózás
A fordított adózás azt jelenti, hogy nem a számla kibocsátója szerepelteti az áfát a számlán, hanem a számla befogadója fogja azt bevallani az áfa bevallásában. Tehát nem az eladó, hanem a vevő az áfa fizetésére kötelezett, természetesen akkor, ha a vevő egyébként áfa alany.
A fordított adózásnál megkülönböztetünk belföldi fordított adózást és külföldi fordított adózást. A külföldi ügylet azt jelenti, hogy a teljesítés helye nem Magyarországon van. Ekkor nem a magyar áfát kell felszámítani, hanem a külföldi vevő fogja a saját országában érvényes adómértékkel számított fizetendő áfát a bevallásában szerepeltetni.
Belföldi fordított adózásnál az áfa törvényben szerepel, hogy melyek azok a termékértékesítések, illetve szolgáltatásnyújtások, amelyek ide vannak besorolva. Ilyenek például egyes építési-szerelési munkák, bizonyos termékek értékesítése, mint például a hulladékok, egyes mezőgazdasági termékek, egyes vas- és acélipari termékek.
A témáról részletesen olvashatsz az Egyéni vállalkozó leszek! című E-könyvünkben, amely 2020. májusban jelent meg, és a www.vallalkozoikerdesek.hu oldalon érhető el.