Ezeknél az ügyleteknél a szövegben, vagy valahol a számlán feltétlenül legyen rajta, hogy melyik időszakra vonatkozik. Például bérleti díj 2020. március hó.
Az időszakos elszámolású ügyleteknél három időponttól függhet a teljesítés időpontja:
- Egyik maga az időszak, hogy melyikre vonatkozik a számla, és annak az időszaknak az utolsó napját kell figyelembe venni,
- másik dátum a számla kelte,
- a harmadik pedig a fizetési határidő.
A teljesítés időpontját én úgy szoktam megkülönböztetni, hogy előre számlázok, vagy utólag számlázok. Nem mindegy, hogy a március bérleti díjat előre, március elején fizetem, vagy utólag, majd csak áprilisban. Nem ugyanaz lesz a számla teljesítési időpontja.
Az áfa törvényben találsz még egy harmadik szabályt is, de ezt ritkán alkalmazzuk, így erre most nem térek ki.
Mi lesz a teljesítési időpont, ha előre fizetek?
Ha úgy állapodok meg, hogy előre fizetem a díjat, akkor a számla kelte lesz a teljesítés időpontja. Ez abban az esetben igaz, hogy az időszak utolsó napja előtt van a számla kibocsátása is és a fizetési határidő is. Azért mondok időszakot és nem hónapot, mert nem csak hónap lehet az időszakom.
Tehát ha például a márciusi bérleti díjat kiszámlázom március 5-én azzal, hogy a fizetési határidő március 13-a, akkor mindkét dátum március 31-e előtt van, így a teljesítés időpontja a számla kelte lesz, vagyis március 5-e.
Mi van akkor, ha utólag számlázok? Akkor más lesz a teljesítés időpontja!
Ha a hónap utolsó napja vagy az utáni időpont a fizetési határidő, akkor a teljesítés időpontja ez a fizetési határidő lesz. Tehát ha a március havi díjat április 5-én számlázom ki azzal, hogy a fizetési határidő április 13-a, akkor a teljesítés időpontja április 13-a lesz, vagyis a fizetési határidő.
Itt van még egy olyan szabály, amely 60 napban maximálja a teljesítés időpontját. Ezt a 60 napot az időszak utolsó napjától kell számolni. Például a márciusi bérleti díj esetén március 31-től számolva a 60 napot, a legkésőbbi teljesítési időpont, ha jól számolom, május 30-a lehet. Ez a nap lesz akkor a teljesítés időpontja, ha a fizetési határidő ez a nap, vagy ennél későbbi.
Időszak hossza
Az időszak nem csak egy hónap lehet, viszont a leghosszabb időszak egy év lehet. Tehát legalább évente el kell számolni egymással.
Összefoglalva
A számla kelte lesz a teljesítési időpont akkor, ha a számlát az időszak utolsó napja előtt kibocsátjuk, és a fizetési határidő is megelőzi az időszak utolsó napját.
A fizetési határidő a teljesítés időpontja abban az esetben, ha a fizetési határidő az időszak utolsó napját követő időpontra esik.
Az időszak utolsó napját követő 60. nap a teljesítés időpontja abban az esetben, ha a fizetési határidő ennél hosszabb.
A témáról részletesen olvashatsz az Egyéni vállalkozó leszek! című E-könyvünkben, amely 2020. májusban jelent meg, és a www.vallalkozoikerdesek.hu oldalon érhető el.
Az Egyéni vállalkozó leszek! című E-könyv egy leendő egyéni vállalkozó és leendő könyvelője minden fontos részletre kiterjedő beszélgetése párbeszéd formájában. Az E-könyv elsősorban a téma iránt érdeklődőknek, a kezdő és nem kezdő, valamint az újrakezdő egyéni vállalkozóknak szól, hogy a rájuk vonatkozó jogszabályrengetegben jobban el tudjanak igazodni.
Az itt megismert szabályok jelentős része azonban vonatkozik a társaságokra is, például az áfa, a számlázás és a most aktuális és fontos regisztrációs téma, az online számlázás őket is érinti.
A könyv szerzői Dajka Edit és Reggel Dalma gyakorló szakemberek, akik a mindennapi felmerülő kérdések alapján állították össze írásukat. Megrendeled, bankkártyával kifizeted, és már olvashatod is! A vállalkozással kapcsolatos felmerülő adózási kérdésed pedig felteheted a Vállalkozó kérdések Facebook csoportban.