Akármelyik módszert is választjuk, ellenőrizzük, hogy az adószámunk vagy az adóazonosító jelünk rajta legyen a befizetés bizonylatán, mert e nélkül előfordulhat, hogy a NAV a befizetett összeget csak késve, vagy tévesen számolja el. Vagyis nem a mi adónkat fizetjük meg, hanem valaki másét.
Aki áfa alany, neki pénzforgalmi bankszámlát kell nyitni, és átutalással kell megfizetni az adókat. Átutaláskor a számlaszám és a számla nevének megadásához segítséget nyújt a NAV honlapján közzétett számlaszám jegyzék a https://nav.gov.hu/nav/szolgaltatasok/szamlaszamok oldalon.
A minden hónapban azonos összegű, állandó átutalásokat be lehet állítani az internetbankunk oldalán, és akkor minden hónapban automatikusan megtörténik az adófizetés, természetesen akkor, ha van elegendő pénz a bankszámlánkon.
Ha nem kötelező pénzforgalmi bankszámla nyitása, akkor az adókat átutalhatjuk a saját bankszámlánkról, de van lehetőség postai befizetéshez sárga csekk igénylésére is. Ha van ügyfélkapunk, akkor elektronikusan kérhetjük csekkek postázását az adóhivataltól a CSEKK nevű nyomtatványon. Ha nincs ügyfélkapunk, akkor kérhetünk csekket bármely NAV ügyfélszolgálaton személyesen, vagy a NAV 1819-es Infóvonalán a 4-es menüpont választásával. Akinek az a legjobb megoldás, le tudja tölteni a NAV honlapjáról a „Kérelem készpénzátutalási megbízás (csekk) igényléséhez” elnevezésű nyomtatványt, amit kitöltve, papíralapon kell az illetékes NAV igazgatóságra eljuttatnia. Tehát aki fizetni szeretne, nincs akadály, van lehetőség bőven.
A témáról részletesen olvashatsz az Egyéni vállalkozó leszek! című E-könyvünkben, amely 2020. májusban jelent meg, és a www.vallalkozoikerdesek.hu oldalon érhető el.
Az Egyéni vállalkozó leszek! című E-könyv egy leendő egyéni vállalkozó és leendő könyvelője minden fontos részletre kiterjedő beszélgetése párbeszéd formájában. Az E-könyv elsősorban a téma iránt érdeklődőknek, a kezdő és nem kezdő, valamint az újrakezdő egyéni vállalkozóknak szól, hogy a rájuk vonatkozó jogszabályrengetegben jobban el tudjanak igazodni.
Az itt megismert szabályok jelentős része azonban vonatkozik a társaságokra is, például az áfa, a számlázás és a most aktuális és fontos regisztrációs téma, az online számlázás őket is érinti.
A könyv szerzői Dajka Edit és Reggel Dalma gyakorló szakemberek, akik a mindennapi felmerülő kérdések alapján állították össze írásukat.